Nebojte sa menopauzu liečiť. Výhody prevažujú

Žijeme stále dlhšie a spolu s dĺžkou nášho života sa predlžuje aj jeho aktívna časť. O to dôležitejšie je, ako prežijeme čas po menopauze. A dnes už máme na výber.

Menopauza ako začiatok novej etapy

Záleží len na nás, či k tomuto obdobiu pristúpime ako k zrýchlenému starnutiu po vyhasnutí funkcie vaječníkov, alebo ako k novej etape, ktorá prináša veľa radosti a nových možností.
O hormonálnej liečbe v klimaktériu sa píše dlho. Najskôr bola obdivovaná ako zaručený „prameň mladosti“, potom sa stalo módou opisovať ju ako nebezpečné poškodzovanie zdravia. Aká je teda pravda?
Ako sa vyhnúť komplikáciám menopauzy?

Menopauza, čiže prechod, nastáva po vyhasnutí funkcie vaječníkov alebo po ich odstránení pri operácii. Len niektoré zo žien majú to šťastie, že jediným prejavom je absencia pravidelnej každomesačnej menštruácie. Podľa štatistík však tri štvrtiny žien zažívajú rôzne ťažkosti, ktoré môžu znepríjemňovať život.
Klimakterický syndróm zahŕňa:
• problémy spôsobené poruchami napätia cievnej steny (návaly tepla, potenie),
• zmeny psychického stavu (poruchy spánku, podráždenosť, depresia, úzkosť, nesústredenosť),
• búšenie srdca,
• bolesti kĺbov,
• stratu sexuálneho záujmu.

Nedostatok ženského hormónu estrogénu, ktorý doteraz produkovali vaječníky, sa najskôr prejaví suchosťou slizníc spojenou s ich starnutím, bolesťou pri sexuálnom styku a močovými zápalmi. Nečakanou súvislosťou býva aj suchosť očí a pocit pálenia a rezania.

Sú hormóny bezpečné?
Ďalšie následky sa prejavujú až po rokoch. Napríklad osteoporóza – rednutie kostí – vedie po rokoch k náchylnosti na zlomeniny, najčastejšie zápästia alebo krčka stehennej kosti, a to aj pri minimálnom zaťažení. Neskôr sa objavujú tiež bolestivé deformácie stavcov chrbtice.
Práve tieto príznaky spojené s menopauzou spoľahlivo rieši hormonálna liečba.

Uvažujete nad jej bezpečnosťou v porovnaní s výhodami? Potom by ste mali vedieť, že pri užívaní kratšom ako päť rokov žiadne vedecké štúdie absolútne nepreukázali zvýšenie rizika nádorov prsníka. A aj po uplynutí tohto času, teda pri dlhodobom užívaní nad päť rokov, sa táto choroba objaví približne len u 8 zo 100 000 žien, ktoré berú hormonálne lieky.

Výhody hormonálnej terapie

Zároveň však zo všetkých štúdií vyplýva zníženie rizika zhubného nádoru hrubého čreva a konečníka, čo sú choroby, v ktorých, bohužiaľ, Slovenská republika patrí k svetovým „rekordmanom“. Ide tak o ďalší z mnohých pozitívnych vplyvov hormonálnej terapie.

Z doterajšieho vedeckého skúmania tak vyplýva, že ide o najlepší liek na prevenciu osteoporózy a udržanie dobrej funkcie slizníc močového a pohlavného ústrojenstva.

Opatrné by však mali byť ženy so skrytou poruchou zrážania krvi. Preto je vhodné túto okolnosť zistiť vyšetrením a zvoliť taký druh lieku, ktorý riziko obmedzuje. Pri hormonálnej terapii nejde o jednu účinnú látku pod rôznymi názvami, ale ide o rozsiahlu skupinu liečiv, ktoré sa líšia svojím zložením tak cestou podávania (tabletky, implantáty, krémy...), ako aj dávkou účinnej látky. Veľmi bezpečné je napríklad vaginálne podávanie.

Správny výber na mieru

Správny výber preparátu, ktorý patrí do kompetencie lekára, potom zaručí, že liečba je doslova „šitá na mieru“, čiže vysoko individuálna. Na základe všetkých doterajších vedeckých poznatkov sa odborníci zhodujú, že pri dodržaní pravidla individuálneho prístupu a včasnom začiatku liečby prevažuje prínos hormonálnej terapie nad jej rizikami.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia