Po operácii: V prechode za pár hodín. Ako vyrovnať hormóny?

Pokles hladiny ženských hormónov v menopauze často spôsobuje nepríjemné ťažkosti. O to horší priebeh môže mať vtedy, ak k nemu dôjde po operácii. Kým prirodzené klimaktérium je pozvoľný proces, po odstránení vaječníkov dôjde k prechodu náhle, prakticky v priebehu niekoľkých hodín.
Dôvody, ktoré vedú lekára k tomu, aby odporučil odstránenie ženských orgánov, môžu byť rôzne. Možno odstrániť maternicu, ale ponechať vaječníky aj vajíčkovody, alebo ponechať len vaječníky. Inokedy je možné, naopak, zachovať maternicu a vyoperovať vaječníky a vajíčkovody. V ďalších prípadoch sa odstraňujú iba vajíčkovody.
Prechod už po tridsiatke?
V prípade odstránenia vaječníkov je hlavným dôvodom nezhubný alebo zhubný nádor či tzv. endometrióza. Neplatí to však vždy. Napríklad pri liečbe väčšiny zhubných nádorov krčka maternice odstránenie alebo ponechanie vaječníkov a vajíčkovodov nehrá žiadnu úlohu.
V poslednom čase sa častejšie objavuje aj preventívne vyoperovanie týchto orgánov kvôli preukázanej dedičnej dispozícii na vznik rakoviny. Pri najčastejšej genetickej dispozícii – nosičstve mutácie v géne BRCA1 alebo BRCA2 – sa odporúča odstránenie vaječníkov a vajíčkovodov už medzi 35. a 40. rokom, ale v niektorých prípadoch až po 45. roku života.
Menopauza „cez noc“
Kým hysterektómia (odstránenie maternice) a odstránenie vajíčkovodov sa prakticky nijako neprejaví (okrem nemožnosti otehotnieť), vyoperovanie vaječníkov v období pred prirodzeným prechodom spôsobí menopauzu so všetkými jej dôsledkami.
Lekári pri tomto náhlom prechode okamžite nasadzujú hormonálnu substitučnú terapiu. Tá po odstránení vaječníkov nahradí telu vlastné hormóny, ktoré sa v nich doteraz vytvárali. Touto náhradou sa predíde obvyklým klimakterickým problémom, ktoré však v takýchto prípadoch môžu byť obzvlášť dramatické.
Ide o potenie sa, náhle návaly tepla, zmeny nálad či suchosť slizníc hneď v prvej fáze. Neskoršie ťažkosti, ako je osteoporóza, vysoký krvný tlak a zvýšené riziko rozvoja cukrovky II. typu, hormonálna liečba tiež obmedzuje alebo aspoň odsúva do vyššieho veku.
Kedy pomôžu prírodné hormóny z rastlín?
Ženy sa často obávajú, ako bude po náhlom prechode vyzerať ich sexuálny život. Odstránenie vaječníkov doň síce fakticky nezasiahne, ale často vyvolá zníženú chuť na pohlavný styk a suchosť pošvovej sliznice. Ďalším strašiakom býva priberanie.
Oboje však napraví adekvátna hormonálna alebo prírodná terapia. Rastlinné preparáty s fytohormónmi sa osvedčujú predovšetkým pri dlhodobom užívaní a pri väčšom časovom odstupe od operačného zákroku.
Ženy by však rozhodne nemali zabúdať, že aj po odstránení maternice, vaječníkov alebo vajcovodov majú stále navštevovať svojho gynekológa.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia