Prečo nás v menopauze bolí chrbát? Niečo robíme zle

Chrbát pravidelne bolí štvrtinu všetkých ľudí medzi 30. až 50. rokom a s pribúdajúcim vekom je toto číslo ešte vyššie, hlavne u žien po menopauze. Kto tento problém pozná, dobre vie, ako dokáže obmedzovať, znepríjemňovať deň a ničiť psychiku.
Držanie tela môže ovplyvňovať nielen zdravie, ale aj náladu človeka. Nová štúdia z Nového Zélandu preukázala, že rovný chrbát dokáže vyvolať pocit úspechu, zvýšiť vytrvalosť pri riešení výziev, a dokonca zdvihnúť sebavedomie. Mnoho žien po menopauze však chodí zhrbene, čo je zle.
Vedúca štúdie doktorka Elizabeth Broadbentová v časopise Psychology Today uviedla: „Všimla som si, že chodím so zvesenými ramenami a pohľad upieram do zeme. Keď som sa začala pozerať pred seba a ramená pekne narovnala, hneď som sa cítila lepšie. A tak som zauvažovala, že keď to pomáha mne, môže to pomôcť aj ďalším ľuďom. Veľa však záleží na kontexte a danej situácii.“
Dbajte na prevenciu
Odborníci varujú, že nedostatočná liečba prvých príznakov pri bolestiach chrbta spôsobí, že problémy sa stanú trvalými. Bolesť chrbta môže dokonca skrátiť život až o 10 rokov. „Lekára je vhodné vyhľadať v prípadoch, ak bolestiam predchádzal traumatický moment, ak trvajú dlhšie ako tri týždne, ak sa postupne zhoršujú, vystreľujú do horných či dolných končatín, sú spojené s poruchou močenia či defekácie a s poruchou hybnosti končatín. Ďalej vtedy, ak sa objavia bolesti počas infekčného ochorenia alebo ak intenzita bolesti úplne znemožňuje bežný pohyb,“ radí neurológ MUDr. Hynek Lachmann.
Na vzniku bolesti chrbta má veľký podiel sedavý životný štýl – lenže moderný život sa bez sedenia takmer nezaobíde. A ruku na srdce, ženy po menopauze už tiež obvykle nemajú veľa pohybu.
Bolesti chrbta a degeneratívne zmeny chrbtice, ktoré vznikajú pri statickom zaťažení dlhodobým sedením a preťažovaním jednotlivých chrbticových segmentov, možno odstrániť alebo aspoň čiastočne obmedziť posilnením svalov.
Tieto svaly tvoria funkčný celok, ktorému sa hovorí hlboký stabilizačný systém. Jeho najdôležitejšie časti tvoria hlboké chrbtové svaly, brušné svaly, svaly panvového dna a bránice. Klasické posilňovacie cviky situáciu nevyriešia a môžu, naopak, nerovnováhu prehĺbiť. A na špeciálne fyzioterapeutické postupy nám často nezostáva čas. Ten by sme si však najmä v klimaktériu nájsť mali.
Hlavne však myslime na svoj chrbát aj pri bežných činnostiach, keď mu „ubližujeme“ bez toho, aby sme museli. Možno nás prekvapí, že za bolesti si pomerne často môžeme sami. Pokiaľ nás tieto problémy trápia opakovane, ide o jasný signál organizmu, že dlhodobo a systematicky robíme niečo zle.
Zlá obuv
Topánky s vysokým podpätkom síce vyzerajú na nohe pekne, no prinášajú so sebou aj rôzne úskalia. Spôsobujú chybné držanie tela, navyše dochádza k preťažovaniu kĺbov, svalov, väzov i chodidiel. Ani celodenné nosenie športovej obuvi nie je príliš vhodné. Ideálne je striedať topánky podľa účelu a dávať prednosť širokému, cca tri až štyri centimetre vysokému podpätku.
Ťažká kabelka
Našej chrbtici nerobia dobre ani veľké preplnené tašky cez jedno plece. Zmestí sa nám do nich totiž všetko, čo je hlavný kameň úrazu. Náš chrbát pod takým veľkým nákladom na jednej strane trpí. Skúste vymeniť kabelku za batoh. Ak sa s batohom nedokážete „stotožniť“, naučte sa kabelku aspoň prehadzovať z jedného pleca na druhé. Ak vaša kabelka váži viac ako tri kilogramy, môže to už mať neblahý vplyv na chrbát. Pri tejto hmotnosti preto odborníci odporúčajú skôr nosenie v ruke.
Fajčenie
O tom, že fajčenie škodí zdraviu, vieme všetci. Štúdie navyše preukázali, že fajčiari majú o 30 % vyšší sklon k bolestiam chrbta. Dôvodom je horšia cirkulácia krvi, ktorá bráni živinám, aby sa dostali na správne miesta. Ak sa teda chcete vyhnúť boľavému chrbtu, skúste zavesiť fajčenie na klinec.
Prechladnutie
Pre chrbát môže byť nebezpečný aj náhly prechod zo zimy do tepla. Stačí prísť zvonku do miestnosti s otvoreným oknom a vyzliecť si teplý sveter. Alebo, naopak, prebehnúť po vonku, kde je väčšia zima alebo fúka. Zahriate telo je logicky viac náchylné na prechladnutie, ohroziť ho preto môže aj najmenší prievan. S tým sa stretneme aj pri pobehovaní po chodbách. Preto je dobré mať na sebe viac vrstiev oblečenia (dlhšie tričko alebo tielko), ktoré nás ochráni pred prechladnutím.
Zlé držanie tela
V podstate ide o zlý životný návyk, ktorý si často nesieme už odmala. Správny postoj tela hrá veľmi dôležitú úlohu pri zachovaní zdravia nášho pohybového aparátu. Pokiaľ chceme docieliť správny postoj, treba si vybrať prirodzený pohyb – chôdzu alebo beh. Vhodné návyky môžeme dosiahnuť aj pravidelným cvičením jogy, která je v menopauze najlepšia. Ak nemáme k športu najvrúcnejší vzťah, radšej sa sami o nič nepokúšajme a vyhľadajme pomoc fyzioterapeuta, ktorý nás „dá do laty“.
Nesprávne sedenie
Kto sa v práci veľa nabehá, rád si počas voľna sadne. Je však dôležité dávať pozor na to, aby sa človek pri tom nehrbil a osvojil si návyk správneho sedenia. Kolená by mali byť ohnuté do pravého uhla a celá plocha chrbta opretá o operadlo stoličky. Ak sedíme pri počítači, treba dávať pozor na to, aby bol monitor rovno pred očami. Každé dve hodiny je potom vhodná 15-minútová pauza na pretiahnutie.
Nedostatok „béčka“
Vitamín B12 má priamy protibolestivý účinok a pôsobí blahodarne. Prispieva k správnej výžive nervov a svalov a tiež dokáže zmierniť bolesti chrbta. Potraviny, ktoré obsahujú značné množstvo vitamínu B, sú orechy, mäso, vajcia, strukoviny, zemiaky, listová zelenina, či pivovarské kvasnice.
Nevhodný vankúš
Ak spíme na preležanom matraci, telo nám čoskoro „poďakuje“. Preto by sme si mali dať záležať na výbere kvalitného matraca. Pokiaľ chceme našej chrbtici naozaj dopriať pohodlie a vyspať sa doružova, treba si dať pod hlavu malý plochý vankúšik alebo vankúšik pod krk naplnený napríklad pohánkovými šupkami. Pri spánku je totiž dôležité, aby mala chrbtica oporu aj v mieste krčného prehnutia.
Stres
Je až prekvapujúce, koľko zdravotných problémov prináša dlhodobý stres, najme v menopauze. Okrem iného má vplyv na zlé držanie tela. Naše svaly sú neustále napäté a nedovoľujú nám dosiahnuť patričné uvoľnenie. Odbúrať stres nie je jednoduché. Aspoň sa o to však pokúsme a každý deň si vymedzme sami pre seba pár minút. Nájdime si svoju relaxačnú techniku a tej sa denne venujme. Vhodné je zapojiť aj pravidelné posilňovanie chrbtového svalstva a úľava sa dostaví čoskoro.
Pohyb
Fyzická aktivita je liekom na mnoho ťažkostí, bolesť v chrbte nevynímajúc. Lenže musí to byť zdravý pohyb. Dôkladná nálož vo fitnes centre alebo dnes také populárne behanie bez patričnej prípravy však dokáže skôr ublížiť. Odporúča sa začať cvičením, pri ktorom sa posilní hlboké chrbtové svalstvo.
Prečo posilňovať chrbát?
Okrem iného je to najlepšia prevencia proti bolesti chrbta a tiež jeden zo spôsobov, ako zrýchliť spaľovanie. Pri tréningu chrbta zároveň posilníme aj ďalšie svaly vrátane stredu tela (core). To vedie nielen k lepšiemu postoju, ale aj k štíhlejšiemu vzhľadu, pretože ide o absolútny základ pre ploché bruško.
Komplexnými cvikmi na chrbát v kombinácii so správnym dýchaním sa aktivuje stred tela a svaly hlboko okolo chrbtice. Táto aktivácia zaistí skryté posilnenie stredu tela pri cvičení chrbta, a tým celkovo zlepší stabilitu chrbtice i tela. Správnym cvičením oslabených svalov dôjde k celkovému vyrovnaniu svalovej dysbalancie medzi preťaženými a oslabenými svalmi. Tým sa bolesť chrbta postupne odstráni.
Rýchle riešenie nevedie nikam
Väčšina ľudí siahne pri prvých problémoch po obľúbených analgetikách, teda liekoch proti bolesti. Tie si s bolesťou síce poradia, ale úľavu prinesú len na chvíľu. Aby sme sa mohli bolesti chrbta zbaviť natrvalo, je potrebné sa zamerať na jej samotnú príčinu a na dlhodobú regeneráciu a posilnenie poškodených nervov chrbta. Výrazne napomáhajú vitamíny skupiny B, predovšetkým B1, B6 a B12. Netreba však zabudnúť postrážiť si rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia