Dokonca aj muži majú menopauzu

Zdá sa vám nespravodlivé, že ženy prežívajú menopauzu a muži nie? Spravodlivosť však existuje a s ňou aj daný problém. Táto etapa sa u mužov nazýva viropauza, andropauza alebo jednoducho mužská menopauza. Len sa o nej hovorí menej.
Ženská menopauza je všeobecne známa, ale mužské klimaktérium sa nesprávne odsúva do úzadia. Muži v prechode sú pritom ohrození zdravotnými rizikami podobne ako aj ženy.
Mužská menopauza je postupná
Už po dovŕšení 35. roku klesá u mužov hladina mužského hormónu testosterónu. Pokles tvorby hormónov býva u mužov postupný a väčšinou nemá presne vymedzenú hranicu, ako je to u žien. Plodnosť síce zostáva zachovaná aj v relatívne vysokom veku, ale ťažkosti sa prejavujú inak.
Okolo 45. roku (niekedy dokonca skôr) začínajú muži priberať a plešivieť, majú plnšie tváre. Vizáž nie je to jediné, čo sa v mužskej menopauze mení mení. Hlavná je psychická stránka: Asi 40 % mužov medzi 40. a 60. rokom trpí mrzutosťou, náladovosťou a ťažkosťami dosiahnuť a udržať erekciu.
Zmeny v hormónoch sa podpíšu aj na psychike
Muži v prechode môžu trpieť závratmi, ťažkými depresiami alebo poruchami spánku. Zmeny v produkcii pohlavných hormónov, respektíve zmeny v pomere androgénov k estrogénom, sa odrážajú aj v metabolizme mozgu.
Častá sa u nich objavuje nespavosť, a dokonca i známe bolesti hlavy, pocity neschopnosti a beznádeje, depresie, odmietanie kontaktov s ľuďmi, porazenecká nálada.
Problémy v sexe
Psychická maskulinizácia už nie je taká silná a tiež sa znižuje chuť na sex. Najčastejším problémom mužského klimaktéria je preto depresia spôsobená sexuálnymi problémami. Veľa mužov sa stáva vorkoholikmi, sú silno zaujatí svojou prácou alebo koníčkami.
S vekom a v závislosti od životného štýlu dochádza u mužov k zvyšovaniu hladiny cholesterolu a ďalších látok, čo zhoršuje krvný obeh a prekrvenie. A prvé si to zvyčajne „odnesú“ krvné cievy v penise, ktoré majú priemer iba jeden milimeter, zatiaľ čo tie v srdci tri až päť milimetrov. Problém s erekciou tak nemusí predstavovať len určitú nepohodu, ale môže byť aj varovným príznakom toho, že mužovi do troch až piatich rokov hrozí infarkt myokardu. Andropauzu by určite nemali podceňovať ani muži, ani ich partnerky.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia