Hormóny z rastlín: bezpečné riešenie problémov v menopauze

Ako nahradiť ženské hormóny, ktorých po menopauze v tele rýchlo ubúda, ale ktoré sú na fungovanie tela také dôležité? Jednou z možností sú hormóny z rastlín.
Tieto fytoestrogény nie sú pravé hormóny, ale podobajú sa na ne svojou štruktúrou a majú aj podobné účinky. Na látky s hormonálnymi – estrogénnymi – účinkami sa menia v tráviacom trakte.

Bezpečné fytoestrogény

Viažu sa na receptory pre estrogény v tele, a v podstate tak upravujú hormonálnu hladinu organizmu. Pritom nezvyšujú riziko trombózy, embólie, ochorenia srdca ani rakoviny prsníka.
Zároveň majú schopnosť znížiť hladinu mužských pohlavných hormónov (tie sú, samozrejme, prítomné aj u žien), a bránia tak napríklad rastu nežiaducich chĺpkov. Hlavne však pomáhajú zvládnuť toto životné obdobie tým, že obmedzujú a znižujú nepríjemné stavy, ako sú návaly, potenie, nespavosť a poruchy nálad.

Kľúčom bola sója

Vedci už pred rokmi zaznamenali, že tieto ťažkosti, typické pre ženy v prechode v západných krajinách, Japonky takmer nepoznajú. Výskumy ukázali, že je to vďaka strave bohatej na sóju, ktorá patrí k rastlinným potravinám s najvyšším obsahom fytohormonov. Takisto sa zistilo, že v krajinách, kde majú ľudia stravu bohatšiu na fytoestrogény, je nižší výskyt chorôb súvisiacich s hladinou estrogénov v organizme, ako sú ochorenia srdca a ciev, osteoporóza a rakovina prsníka.

Kde nájdeme hormóny z rastlín?

K ďalším takýmto rastlinným zázrakom patrí „obyčajná“ červená ďatelina lúčna, granátové jablko, angelika čínska, alchemilka obyčajná, lucerna a šalvia lekárska. Ženám v menopauze uľaví od ťažkostí tiež pupalka dvojročná, prípadne ploštičník hroznatý. Významný obsah fytoestrogénov nájdeme tiež v chmeli otáčavom, a teda dokonca aj v pive.
Z menej známych rastlín s hormonálnym efektom sú to napríklad Pueraria Mirifica z exotickej Barmy, kde sa jej hovorí Kwao Krua, maka, čiže žerucha peruánska, zvaná tiež peruánsky ženšen a tiež „pravý“ ženšen. Staviť môžete aj na morskú riasa Laminária, čiže japonskú riasu. Fytohormóny sa nachádzajú tiež v pele kvitnúcich rastlín.

Pozor na dávkovanie

Väčšinu z týchto rastlinných pomocníkov pre ženy v klimaktériu si môžete nazbierať a usušiť sami a užívať v podobe čajov či tinktúr. Niekedy však môžu predstavovať problém kvôli odhadu správneho dávkovania, čo, bohužiaľ, platí aj pre kupované čajové zmesi. Bez kontrolovateľného množstvo účinných látok môžu totiž vyvolať nežiaduce reakcie. Spoľahlivejšie sú preto prípravky vyrobené na báze prírodných látok, ktoré dostanete kúpiť v lekárni.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia