Kozmetické prípravky môžu menopauzu urýchliť

Vedeli ste, že látky, ktoré sa používajú v líčidlách a kozmetike, urýchľujú biologické hodiny? Štúdia z Washingtonovej univerzity v americkom St. Louis priniesla šokujúce zistenie, že môžu ženám privolať prechod takmer o štyri roky skôr!

Tamojší vedci skúmali počas desiatich rokov vyše tridsaťtisíc žien, keď im tiež testovali krv a moč na prítomnosť 111 chemických látok v kozmetických výrobkoch, ako sú napríklad pesticídy a ftaláty. Tie sú bežne prítomné v parfumoch, dekoratívnej kozmetike, laku na nechty či vlasy, ale aj vo výrobkoch z drogérie.

Mejkap privoláva menopauzu

Výsledky jasne preukázali, že ženy, u ktorých bola spotreba týchto výrobkov vyššia, mali menopauzu skôr ako ostatné, a to o 1,9 až 3,8 roka. Tiež bola u nich šesťkrát vyššia pravdepodobnosť, že sa im skôr skončí ovulácia.
Šéfka výskumu Amber Cooperová preto vyzvala ženy, aby si vyberali výrobky bez syntetických vôní (bez obsahu ftalátov) alebo biovýrobky, aby obmedzili množstvo pesticídov.
Iná štúdia britských vedcov už pred časom poukázala na to, že ženy pokryjú svoju tvár denne priemerne 515 chemikáliami, ktoré tieto produkty obsahujú. Mnohé z nich totiž obsahujú desiatky rôznych látok, parfumy sú potom koktailom 250 až 400 chemikálií.

Chemikálie zrýchľujú prechod

„Mnohým týmto látkam sme vystavení bez toho, aby sme to mohli nejako ovplyvniť. Nachádzame ich všade: vo vode, v pôde i vo vzduchu. Môžeme však obmedziť chemické látky vo výrobkoch, ktoré denne používame. Musíme znížiť spotrebu niektorých produktov,“ zdôraznila doktorka Cooperová .
Radí tiež kontrolovať zloženie kozmetických výrobkov i prostriedkov na osobnú hygienu a upratovanie v domácnosti. Vedci odporúčajú uprednostňovať výrobky v skle pred tými, ktoré sa predávajú v plastových obaloch. Z nich sa totiž uvoľňujú práve škodlivé ftaláty.

Menopauza znamená stratu hormónov

Strata ovulácie a predčasná menopauza nemajú vplyv len na plodnosť. Hneď ako prestanú fungovať vaječníky, skončí sa aj tvorba ženských pohlavných hormónov estrogénov. Ich nedostatok vyvoláva nepríjemné prejavy, ako sú návaly tepla, potenie, poruchy spánku, podráždenosť, depresia, úzkosť, nesústredenosť či búšenia srdca. K tomu sa pripočíta zvýšenie rizika srdcových chorôb, osteoporózy a ďalšie zdravotné komplikácie. Uvedené chemické látky sú tiež predpokladom na vznik niektorých nádorov či metabolického syndrómu, pri ktorom množstvo rizikových faktorov (vysoký tlak, cholesterol atď.) vedie k nebezpečným zdravotným problémom.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia