Kvôli problémom s inkontinenciou nevychádzala z domu. Pomohla nová liečba

Lucii sa život zmenil na nepoznanie, keď u nej pred dvoma rokmi prepukli ťažkosti s močením. Nepredvídateľné úniky moču a s tým spojený stud ju následne úplne odrezali od spoločnosti. S riešením problémov pomohla až sakrálna neuromodulácia – prelomová liečba, ktorá pomocou elektrických impulzov obnovuje normálnu funkciu močového ústrojenstva.
Dlhotrvajúce zdravotné problémy u Lucie odštartovali, keď jej lekári pred jedenástimi rokmi diagnostikovali rakovinu krčka maternice. Došlu u nej k skorej menopauze. „Musela som absolvovať niekoľko operácií, pri ktorých sa nádor odstránil. Na poslednej operácii som bola pred dvoma rokmi,“ spomína Lucia. A práve po tomto zákroku sa objavili problémy s močením.
Keď tabletky zlyhajú
Inkontinencia býva častým sprievodným javom menopauzy, a to tak po chirurgickom zákroku, ako aj bez neho. Niekedy môže pomôcť problém riešiť hormonálna terapia či iná farmakologická liečba, ale existuje mnoho príčin, keď to jednoducho nestačí. Najmodernejšia metóda – tzv. sakrálna neuromodulácia – pomáha obnoviť funkciu močového mechúra a močových ciest. Účinná je aj tam, kde zlyhali predchádzajúce klasické a medikamentózne postupy. Vhodná je aj na liečbu fekálnej inkontinencie, ktorá tiež nebýva v menopauze ničím neobvyklým.
„Zadržiavala som moč a nemohla sa vyprázdniť, necítila som ani potrebu ísť na záchod. Zrazu však niečo povolilo a začala som močiť bez ohľadu na svoju vôľu,“ opisuje Lucia nepríjemné chvíle, ktorým musela čeliť niekoľkokrát denne. Lekári sa sprvu snažili problémy mierniť pomocou medikamentov, no tie nemali takmer žiadny účinok. Lucia musela preto pravidelne absolvovať tzv. cievkovanie, pri ktorom sa pomocou hadičky vyprázdňoval močový mechúr.
Malý zákrok všetko napraví
Ťažkosti s močením Luciu úplne odrezali od bežného života. „Neočakávané a veľmi nepríjemné príhody ma donútili odísť zo zamestnania a zostať v čiastočnom invalidnom dôchodku,“ rozpráva. Čím ďalej, tým viac sa zdržiavala doma, hanba jej bránila chodiť do spoločnosti. Novú nádej jej dala až terapia pomocou sakrálnej neuromodulácie. „Lekári mi povedali o novej technológii, ktorá by mi mohla pomôcť. Neváhala som a hneď som súhlasila,“ hovorí Lucia. Okrem CT vyšetrenia musela podstúpiť napríklad neurologické vyšetrenie, ale aj psychologické sedenie, pri ktorom sa skúmalo, či jej nebude prekážať cudzí predmet v tele.
Unikátna terapia totiž spočíva v implantácii malého neurostimulátora do panvovej oblasti. Tu prístroj prostredníctvom elektród vysiela jemné elektrické impulzy stimulujúce príslušné nervy. Ide o miniinvazívny zákrok, ktorý pre pacientov predstavuje len minimálnu záťaž.
Nové radosti života
Všetko nakoniec prebehlo v poriadku a lekári mohli pristúpiť k prvej fáze terapie, pri ktorej zaviedli do Luciinho tela dočasné elektródy. Lucia potom nosila pri sebe neurostimulátor, ktorý vysielal smerom k sakrálnym nervom elektrické impulzy. Vďaka tomu bolo opäť možné ovládať močový mechúr.
„Po prvej operácii som sa cítila dobre a prakticky ihneď som spozorovala výrazné zlepšenie,“ hovorí Lucia a dodáva: „Močenie u mňa prebiehalo takmer úplne rovnako ako u zdravého človeka.“ Po dvoch týždňoch preto lekári pristúpili k druhej fáze, keď jej pomocou miniinvazívneho zákroku implantovali neurostimulátor priamo do podkožia.
„Na to, že mám v tele neurostimulátor, si ešte len zvykám,“ hovorí Lucia. „Už teraz sa však nemôžem dočkať, keď s kamarátkami zájdem na kávu. Celý čas ma veľmi podporovali a ja im to chcem teraz vynahradiť,“ dodáva. Ako novopečená babička sa tiež teší na to, že bude môcť bez starostí navštíviť svoje vnúča a rodinu. „Milujem varenie, takže im niečo dobré pripravím,“ raduje sa Lucia.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia