Menopauza láme ženám srdcia

Čo pre ženy znamená menopauza? Pre niektoré úľavu, pre iné pripomienku starnutia, ale pre všetky novú životnú etapu, v ktorej sa veľa vecí zmení.

 

Výrazný je predovšetkým útlm hormonálnej činnosti. Ženské pohlavné hormóny chránia ženy pred množstvom interných ochorení, najmä pred kardiovaskulárnymi chorobami. V klimaktériu sú tak u žien oveľa viac ohrozené predovšetkým cievy a srdce, ktoré boli doteraz pod ochranou estrogénov.
Po prechode bez ochrany
Ženy síce v mladšom veku výrazne menej podliehajú infarktom ako muži, ale po prechode ich rýchlo doháňajú. Podľa štatistík už u nás na choroby srdca najviac umierajú ženy! V porovnaní s rakovinou je počet úmrtí na srdcovo-cievne ochorenia u žien dokonca takmer dvojnásobný.
S poklesom produkcie pohlavných hormónov v menopauze sa totiž stráca ich ochranná funkcia. Riziko infarktu i centrálnej mozgovej príhody rýchlo rastie – krátkodobo je rovnaké ako u mužov, a potom ich dokonca prevyšuje.
V klimaktériu dobiehame mužov

„Zároveň sa u niektorých žien rozvíjajú chronické a degeneratívne choroby, ako je ischemická choroba srdca,“ pripomína známy gynekológ MUDr. Tomáš Fait. Pri úbytku estrogénu sa tiež zrýchľuje ateroskleróza (upchávanie žíl) a zistené bolo aj veľké riziko vysokého krvného tlaku.
Pretože sa výskyt chorôb srdca väčšinou s menopauzou nespája, nemajú podľa doktora Faita odborníci presnú štatistiku. „Udáva sa, že ženy vo výskyte ischemickej choroby srdca zhruba do 65 až 70 rokov dobiehajú mužov a v 70 rokoch už na túto chorobu umierajú častejšie. Dokonca častejšie ako na rakovinu,“ vysvetľuje doktor Fait.
Ako správne na prevenciu?
Čo srdcu škodí, je známe: fajčenie, nezdravé stravovanie, vysoký tlak, vysoký cholesterol, obezita, nedostatok pohybu, cukrovka. Na to, aby sme vedeli, čo pôsobí ako prevencia, nemusíme byť odborníkom. Je to udržiavanie správnej telesnej hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita a všeobecne zdravý životný štýl.
Vhodná je aj hormonálna liečba, pri ktorej je však nutné individuálne zvážiť zdravotný stav.
Jednoznačným prínosom býva hormonálna substitúcia u žien, u ktorých bolo potrebné v dôsledku odstránenia maternice vyvolať takzvaný umelý prechod. Spomínaný zákrok býva preto takmer vždy indikáciou na jej nasadenie.
V menopauze pomáhajú aj hormóny
Z dvoch veľkých štúdií v posledných desiatich rokoch vyplynulo, že jednoznačné benefity má podávanie umelých hormónov u žien tesne po menopauze, teda medzi 50. a 60. rokom života.
Estrogény môžu negatívne pôsobiť na sliznicu maternice, ktorú najvýraznejšie ovplyvňujú, preto sa tiež ženám, ktoré majú maternicu, odporúča kombinovaná liečba estrogénmi.preto sa tiež ženám, ktoré majú maternicu, odporúča kombinovaná liečba estrogénmi a gestageny-. Tým, ktoré ju nemajú, sa predpisuje iba estrogénová terapia.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia