Menopauza nie je koniec sveta. Naopak, znamená nový začiatok

mk_page_section bg_color="#ffffff" sidebar="sidebar-1"]

Prečo ten smútok? Aj po prechode má žena pred sebou ešte najmenej plnú tretinu života a záleží len na nej, ako a čím ju vyplní – buď pocitmi ľútosti a podliehaním nepríjemným problémom, alebo aktivitou a vyhliadkou na nové radosti a zážitky.
Klimakterický syndróm nie je choroba, ale súbor príznakov, ktoré môžu mať fyzické aj psychické prejavy. Spôsobuje ich nedostatok estrogénu a jeho kolísanie v ženskom organizme.
Po menopauze ženy prestávajú rozumieť samy sebe
Estrogény totiž okrem iného ovplyvňujú látkovú výmenu v mozgu. Poklesne napríklad hladina hormónu dobrej nálady zvaného sérotonín, čo môže spôsobovať depresie. Z nedostatku endorfínov pramenia v menopauze pocity úzkosti, kolísanie nálad, popudlivosť, plačlivosť či uzatváranie sa do seba. Hormóny ovplyvňujú naozaj všetko. Žena v klimaktériu zrazu prestane rozumieť sama sebe.
Okrem mozgovej chémie hrá, samozrejme, svoju rolu aj celkové nastavenie osobnosti. Čo si jeden človek „berie“ príliš, to druhý zvládne ľahko a ešte aj s úsmevom na tvári. Ženyv menopauze majú často dojem, že ich život stráca význam. Niektoré dokonca prežívajú „syndróm zatvárajúcich sa dverí“ a pripadajú si unavené, vyhorené, nepríťažlivé, niekedy dokonca nepotrebné. A to všetko len preto, lebo stratili menštruáciu, ktorú možno celý svoj dospelý život vnímali skôr ako nutné zlo.
Nepoddávajte sa smútku
Najčastejšími prejavmi nástupu menopauzy sú návaly tepla a nadmerné potenie sa, hlavne v noci, čím sa znižuje kvalita spánku. Žena ťažko zaspáva, počas noci sa prebúdza, v hlave sa jej preháňajú čierne myšlienky a ráno potom nevládze vstať. Výsledkom je neustály spánkový deficit s chronickou únavou. Z nej vyplýva zhoršenie psychickej výkonnosti, čo má za následok stratu sebadôvery a prehlbovanie depresívnych stavov. K pocitom smútku, bezmocnosti a beznádeje sa môžu pridružiť aj zmeny nálady a bolesť hlavy.
Samotná menopauza nie je vôbec dôvodom na smútok. Ide jednoducho o prirodzenú súčasť života, ktorá prináša mnoho pozitívneho. Iste teraz neprestanete byť menej ženou – tú tvorí predsa jej celková osobnosť. Nikdy sa preto nedajte uniesť pocitmi, že klimaktériom sa život končí. Naopak, sústreďte sa na radosti zrelého veku: väčší pokoj, vyrovnanosť, múdrosť a životný nadhľad. Každá životná etapa prináša svoje smútky aj radosti.
Prejavy menopauzy majú riešenie
Dnes už navyše vieme, že so základnou príčinou zmien možno niečo robiť. Nemá však zmysel riešiť len jednotlivé príznaky – brať lieky na spanie, na upokojenie, proti depresiám, užívať potravinové doplnky s vápnikom proti osteoporóze či mnohé ďalšie.
Riešením, vhodným v menopauze, je poskytnúť organizmu estrogény zvonku pomocou hormonálnej substitučnej liečby, prípadne ich dodať priamo lokálne v tabletách, krémoch, implantátoch, injekčne či prostredníctvom náplasti. Formu aj konkrétny spôsob podávania najlepšie určí lekár aj s ohľadom na možné nežiaduce účinky. Štúdie však preukázali, že najmä v prvých piatich rokoch po menopauze vysoko prevažujú výhody.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia