Menopauza trvá dlhšie, než by ste si mysleli. Čo pomôže?

>Trápi vás potenie, návaly horúčavy alebo bolesti hlavy? Ak ste v prechode, určite vás nepotešia výsledky nedávneho vedeckého výskumu. Tieto klimakterické ťažkosti totiž môžu pretrvávať až štrnásť rokov!
V spomínanej americkej štúdii sa ukázalo, že príznaky menopauzy ženy zvyčajne pociťujú sedem rokov, ale u mnohých z nich môžu trvať dvojnásobne dlhšie.
Hormóny v prvých rokoch menopauzy
Je známe a overené, že opísané problémy spojené s menopauzou spoľahlivo utlmí podávanie náhradných hormónov. Táto hormonálna substitúcia navyše chráni srdce, kosti a črevá pred nevítaným vplyvom úbytku estrogénov. To však platí najmä prvých päť rokov po menopauze. V ďalších rokoch sa už hormonálna terapia neodporúča, pretože potenciálne riziká začínajú prevažovať nad výhodami.
Kým v prvých rokoch hormonálna náhrada funguje ako prevencia niektorých ochorení spôsobených úbytkom hladiny estrogénov, pri dlhodobom užívaní má aj isté riziká. Odborné štúdie varujú napríklad pred zvýšením rizika rakoviny prsníka a vaječníkov.
Ako nahradiť hormóny?
Lekári preto ženám odporúčajú hormonálnu terapiu obvykle počas dvoch až piatich rokov. Otázkou tak je, čo ďalej, keď nepríjemné sprievodné javy menopauzy môžu pretrvávať trojnásobne dlho?
Podľa doteraz najväčšej štúdie sa u takmer polovice žien ťažkosti tiahnu dokonca ešte viac ako štrnásť rokov po prechode.
V takýchto prípadoch sa dá spoľahnúť na prírodné prostriedky.
Izoflavóny sú látky podobné estrogénom. Nachádzajú sa v prírode, hlavne v sóji a červenej ďateline, pričom rovnaké množstvo červenej ďateliny vykazuje až dvakrát vyššiu účinnosť než rovnaké množstvo sóje.
Bezpečné fytoestrogény
Tieto látky, ktoré sa nachádzajú v prírode v rastlinách, sú svojou štruktúrou príbuzné ženským hormónom a majú aj podobné účinky.
Viažu sa na receptory pre estrogény v tele, a v podstate tak upravujú hormonálnu hladinu organizmu. Pritom nezvyšujú riziko trombózy, embólie, ochorenia srdca ani rakoviny prsníka.
Hlavne však pomáhajú zvládnuť toto životné obdobie tým, že obmedzujú a znižujú nepríjemné stavy, ako sú návaly, potenie, nespavosť a poruchy nálad.
Ktoré rastliny pri menopauze pomáhajú?
K ďalším takýmto rastlinným zázrakom patrí okrem ďateliny a sóje granátové jablko, angelika čínska, alchemilka obyčajná, lucerna a šalvia lekárska. Ženám v menopauze uľaví od ťažkostí tiež pupalka dvojročná, prípadne ploštičník hroznatý. Významný obsah fytoestrogénov nájdeme tiež v chmeli otáčavom, a teda aj v pive.
Väčšinu z týchto rastlinných pomocníkov pre ženy v klimaktériu si môžete nazbierať, usušiť a užívať samy. Pohodlnejšie je však spoľahnúť sa na prípravky vyrobené na báze prírodných látok, ktoré dostanete kúpiť v lekárni.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia