Návaly už po štyridsiatke? Pozor na ochorenie srdca!

Návaly tepla môžu byť pre ženy v určitej životnej etape nielen nepríjemnými ťažkosťami, ale aj signálom zvýšeného rizika srdcového ochorenia. Zistila to nová vedecká štúdia, ktorá sa zaoberala údajmi 272 žien – nefajčiarok – vo veku 40 až 60 rokov. Objavila tak súvislosť medzi skorým výskytom návalov a vyššou pravdepodobnosťou, že sa u žien po menopauze prejavia kardiovaskulárne ochorenia.
Srdce bez ochrany hormónov
Medzi ženami vo veku 40 až 53 rokov boli časté návaly spojené so zhoršenou funkciou ciev. U starších žien v menopauze (54 až 60 rokov) už táto súvislosť pozorovaná nebola.
Podľa odborníkov ide o prelomové zistenie. Ukázalo sa, že u žien, ktoré prejdú menopauzou skôr, sú návaly a potenie známkou ochorenia mikrociev, čo v neskoršom období vedie k vzniku následných ochorení srdca a obehového systému. S poklesom produkcie ženských pohlavných hormónov sa totiž stráca ich ochranná funkcia.
Aby nebolo neskoro
Spolu s tým dochádza k zvýšeniu hladiny takzvaného zlého LDL cholesterolu a zároveň k miernemu poklesu takzvaného dobrého HDL cholesterolu. Tieto zmeny sa považujú za jeden z dôvodov zvýšeného rizika vzniku infarktu a ischemickej choroby srdca po menopauze.
Dôvod, prečo je zistenie novej štúdie také významné, spočíva v tom, že u žien sú kardiovaskulárne choroby veľmi ťažko diagnostikovateľné, a to až do neskorších štádií. Niekedy sa dokonca zistia, až keď je už neskoro. Nie je výnimkou, že u žien sa na infarkt príde viac-menej náhodou.
Riziko prudko rastie
Srdcové ochorenia sú stále najčastejšou príčinou úmrtí. Ženy už dnes na ne dokonca zomierajú častejšie než muži! Nové zistenia tak pomôžu lekárom posúdiť riziko srdcového ochorenia u žien v menopauze skôr, no musia sa o ňom dozvedieť. Často sa totiž stáva, že žena v tomto veku menopauzu ešte neočakáva a ťažkosti mylne pripisuje iným faktorom. Pri mnohých príznakoch veľa žien ani netuší, že môžu súvisieť práve s menopauzou.
S vekom dobiehame mužov
Prevenciou proti týmto často smrtiacim chorobám sa môže stať hormonálna terapia. Estrogény a progestín sú najlepšou terapiou predovšetkým pre návaly horúčavy, a účinkujú dokonca ako prevencia osteoporózy a zlomenín. Ak sa u vás objavili návaly, neváhajte sa preto zveriť svojmu gynekológovi!
Ženské pohlavné hormóny chránia ženy pred mnohými internými ochoreniami, najmä pred kardiovaskulárnymi chorobami. Cievy a srdce, ktoré boli doteraz pod ochranou estrogénov, sú tak u žien v klimaktériu oveľa viac ohrozené. Pravdepodobnosť aterosklerózy, infarktu myokardu a centrálnej mozgovej príhody rýchlo rastie. Po prechode sa riziko týchto chorôb u žien zvyšuje a vo veku 75 rokov je šanca mať choré srdce rovnaká ako u mužov.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia