Nepríjemné prejavy menopauzy upokoja bylinky

Pri problémoch v menopauze je niekedy nutné využiť hormonálnu liečbu, ale v prípade kontraindikácií alebo ak vyznávate prírodné prostriedky, radšej nahliadnite do „zelenej lekárne“.

Na zmiernenie ťažkostí pri a po prechode používali bylinky už naši predkovia, aj keď ešte zrejme nevedeli, že niektoré liečivé rastliny obsahujú fytohormóny, ktoré sa podobajú na ženské pohlavné hormóny.

V klimaktériu pomáhajú rastlinné hormóny

Fytohormóny sú im svojou štruktúrou príbuzné, majú aj podobné účinky a dokážu ich v ženskom tele aspoň čiastočne nahradiť. Môžu tak zlepšiť náladu aj spánok, obmedziť návaly tepla a potenie a pôsobia aj proti rednutiu kostí.

Výrazné účinky má ďatelina lúčna. Rastie takmer všade a ľahko z nej pripravíte čaj, ktorý má príjemne sladkú chuť. Potlačiť väčšinu nepriaznivých prejavov menopauzy (návaly, psychické a sexuálne problémy, osteoporózu) dokáže tiež lucerna siata. Najčastejšie sa používajú mladé klíčky zo semien buď na priamu konzumáciu, alebo sa sušia a melú na prášok. Stretnúť sa môžete aj s vylisovanou šťavou.

Bylinky na menopauzu

Proti klimakterickým ťažkostiam využijete aj ďalšie bylinky.
Drmek podporuje hormonálnu rovnováhu a pôsobí proti bolestiam pŕs.
Odvar šalvie lekárskej (ľudovo sa jej tiež hovorí babské ucho) pomáha proti návalom tepla, nočnému poteniu a mierne tiež pri zápaloch. Stačí zaliať lyžicu šalvie vriacou vodou a nechať prikryté lúhovať 15 minút. Vlažný odvar je potrebné popíjať po dúškoch po celý deň. Viditeľné účinky sa prejavia až o štrnásť dní pravidelného užívania.

Alchemilka sa osvedčuje pri silnom krvácaní, ktoré sa u mnohých žien objavuje na začiatku klimaktéria spolu s častejšou menštruáciou. V kombinácii s archangelikou a ploštičníkom môže tieto problémy zmierniť alebo eliminovať za niekoľko týždňov.

Archangelika lekárska vyrovnáva hormonálne hladiny a pomáha odstraňovať nepríjemnú suchosť pošvy aj návaly tepla. Bylina celkovo upokojuje, pomáha pri podráždenosti a nespavosti, má vplyv na krvný obeh, tvorbu krvi a pôsobí proti kŕčom. Nie je vhodná pre tých, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, napríklad warfarín. Archangeliku väčšinou zoženiete vo forme tinktúry.

Ploštičník hroznovitý je skvelý na návaly tepla a potenie, ale aj na závraty, búšenie srdca a nespavosť. Zmierňuje podráždenie a pomáha pri depresívnych náladách. Tiež je vhodný na bolesti, kŕče a spomínané silné krvácanie. Zlepšuje spánok, pamäť a koncentráciu. Ovplyvňuje pohyb vápnika v tele, a tým spomaľuje rozvoj osteoporózy a zlepšuje problémy s močovým a pohlavným ústrojenstvom. Predáva sa aj ako homeopatický liek s názvom Cimicifuga, ktorý je určený na liečbu menštruačných ťažkostí a nepríjemných prejavov v klimaktériu.

Chmeľ účinkuje na nervozitu, prípadne na problémy so spánkom. Priaznivo vplýva aj na menštruačný cyklus. Pre svoje upokojujúce účinky má blahodarný vplyv najmä na psychické a neurotické ťažkosti spojené s klimaktériom. Je ho možné dostať vo forme kvapiek či tinktúry. Namiesto chmeľových kvapiek môžete pokojne zájsť na pivo, slad aj vitamíny B vám zaručene prospejú!

Čo pri menopauze upokojuje?

Ľubovník pôsobí hlavne na psychiku, teda proti kolísaniu nálad a smútku, ale aj proti podráždeným reakciám, strachu, úzkosti a pomáha proti nespavosti. Účinnosť čaju nastupuje až po dvoch týždňoch a nesmie sa to s ním preháňať. Denná dávka môže byť asi dva až tri šálky, ale neodporúča sa piť ho dlhšie ako šesť týždňov. Ľubovník bodkovaný je prírodné antidepresívum, ktoré zároveň zlepšuje krvný obeh. Keďže zvyšuje citlivosť na svetlo, neužívajte ho, keď sa budete chcieť slniť, aby sa vám neobjavili pigmentové škvrny.
Medovka je výborná pri nervozite a nervovo podmienených poruchách, rovnako tak na nespavosť. Možno ju použiť na upokojenie, ale aj proti stresu a kŕčom, na ktorých sa stres podieľa.

Ženšen povzbudzuje najmä pri stavoch fyzického a duševného vyčerpania, ale tiež pri únave, duševnej apatii alebo pri problémoch so sústredením sa.
Rastlinné hormóny však môžete tiež ľahko zjesť a ešte si aj pochutnať – obsahuje ich napríklad granátové jablko. Známe sú aj účinky sóje a sójových výrobkov, ako je miso, tempeh alebo tofu.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia