Neznáme príznaky menopauzy. Spoznáte ich?

Obdobie klimaktéria, ktoré nastupuje spravidla medzi 40. a 50. rokom života ženy, je sprevádzané bežnými i menej známymi prejavmi. Niekedy žena ani nespozná, že tieto príznaky súvisia práve s prechodom.

Pokles hormonálnej hladiny oznámi poruchy menštruačného cyklu tak v zmysle častejšieho krvácania, ktoré prichádza väčšinou na začiatku menopauzy, ako aj v zmysle oneskorenej menštruácie a predĺženého cyklu, ktoré sa dostavujú pred približujúcim sa posledným menštruačným krvácaním v živote ženy, teda tesne pred nástupom klimaktéria.

Neskoré prejavy prechodu

Najbežnejšie sa potom menopauza prihlási takzvanými príznakmi vegetatívneho klimakterického syndrómu. Ide predovšetkým o návaly tepla a potu, búšenie srdca, nervozitu, tŕpnutie alebo mravčenie v končatinách, výkyvy nálad, nespavosť, sklon k depresiám a podobne.
Obdobie prechodu však sprevádza tiež celý rad ďalších príznakov, ktoré nie sú príliš typické, a preto mnoho žien nespozná, že môžu súvisieť práve s nastupujúcim klimaktériom. Ide spravidla o takzvané subakútne príznaky, ktoré sú dôsledkom poklesu hladiny estrogénu. Mnohé z nich sa nedostavujú súčasne s nástupom menopauzy, ale väčšinou až niekoľko mesiacov po nej.

Klimaktérium môže odhaliť aj suchosť očí

Ide napríklad o takzvanú atrofizácia pošvovej sliznice, ktorá vysychá, znižuje sa jej obranyschopnosť proti infekciám a je ľahšie zraniteľná. Tieto prejavy sú charakteristické bolestivým sexuálnym stykom, svrbením alebo pálením.
Zníženie prirodzenej vlhkosti sliznice môže postihnúť tiež oblasť očí, kde dochádza k vysychaniu slzných žliaz alebo poškodeniu rohovky. Tento problém sa najčastejšie prejavuje pocitom piesku v očiach. Podobne postihnutý býva tiež hrtan, hltan alebo nos, tu v podobe suchej nádchy.

Koľkokrát idete na „malú“?

S nedostatkom estrogénov súvisí tiež intenzívnejšia potreba močenia. Tá býva sprevádzaná silným nutkaním, častým nočným močením, urgentným únikom moču či bolesťami pri močení. Pri zníženej produkcii ženského hormónu dochádza aj k vyššej tvorbe vrások na koži, nadmernému úbytku vlasov, zhoršuje sa tiež kvalita nechtov.
O klimaktériu napovedajú takisto zmeny metabolizmu. Tie sú spojené s inzulínovou rezistenciou, keď hrozí väčšie riziko cukrovky, zvyšovanie hladiny cholesterolu a nebezpečenstvo vážnych chorôb, napríklad osteoporózy, infarktu myokardu alebo centrálnej mozgovej príhody.

Trápi vás depresia?

Tieto klimakterické prejavy sa však často zamieňajú za symptómy rozličných vírusových či infekčných ochorení. Ak sa tieto ťažkosti objavia, máloktorá žena navštívi lekára, lebo nevie, že môžu súvisieť s prechodom. Návštevu odborníka by mali vyhľadať tiež ženy, u ktorých sa vyskytuje nadmerné, časté a silné krvácanie, ale aj depresívne nálady či iné problémy, ktoré sa nanovo objavili a svojou povahou narušujú bežný život. Lekár by mal následne stanoviť liečebnú kúru, ktorá zmierni bežné aj menej obvyklé prejavy klimaktéria.

Aké prípravky v prechode uľavia?

Užívať možno napríklad prírodné doplnky stravy s obsahom včelích produktov. Prípravky s materskou kašičkou, obohatené o bylinné extrakty, vitamíny a ďalšie nutričné ​​látky totiž posilňujú metabolizmus, udržujú prirodzenú hladinu cukru v krvi a celkovo podporujú ženské telo v období klimaktéria. Sú úplne bezpečné.

Okrem spomínaných prípravkov s obsahom fytoestrogénov môže lekár vybrať aj hormonálnu terapiu. Ide o rozsiahlu skupinu liečiv, ktoré sa líšia svojím zložením aj cestou podávania. Okrem užívania klasických tabliet perorálne je ďalšou alternatívou lokálna hormonálna liečba v podobe mastí a čapíkov. Ako už napovedá názov, táto lokálna hormonálna terapia pôsobí predovšetkým na mieste a nezasahuje toľko do celého organizmu.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia