O čom sa ženy hanbia hovoriť: Problémy v intímnych partiách

Návaly tepla, potenie a výkyvy nálad – to sú problémy, o ktorých sa v súvislosti s menopauzou hovorí najčastejšie. A potom existujú tie, o ktorých sa nehovorí. Sú také intímne, že ženy sa ich hanbia preberať aj so svojím lekárom. A to je chyba

Tieto problémy môžu ničiť život, najmä partnerský, a viesť tak k strate sebadôvery. Pritom je ich možné pomerne ľahko riešiť.
Estrogény pomáhajú po menopauze
Lekárovi by sa mali ženy zveriť, ak pociťujú tieto symptómy, súvisiace s poklesom hormonálnej hladiny pri vyhasínaní funkcie vaječníkov počas menopauzy:
- suchosť a pálenie vo vagíne
- bolestivý sexuálny styk
- opakujúce sa infekcie v močopohlavnom ústrojenstve
- časté močenie
- neudržanie moču pri zdvíhaní ťažkých bremien alebo pri smiechu, zakašľaní a pod.
- zmeny na vulve, kde strata tukových vankúšikov vedie k zvýšenej citlivosti voči akémukoľvek podráždeniu

Príčinou bývajú urogenitálne atrofie. Zjednodušene povedané, ide o dôsledok horšieho prekrvenia. Estrogén totiž pôsobí na cievy a priamo úmerne jeho hladine rastie ich veľkosť a pružnosť, ale funguje to aj naopak. V menopauze sú steny suchšie a náchylnejšie na svrbenie, podráždenie a poškodenie, ale aj na spomínané infekcie.

Pomoc pre intímny život po prechode
Tieto príznaky možno zmierniť vhodnou liečbou. Okrem tabletiek, ktoré pripomínajú antikoncepčné pilulky (odborne sa im hovorí hormonálna substitučná terapia, substitúcia znamená náhradu), to môže byť aj lokálna aplikácia prípravkov s estrogénmi. Pošvová sliznica po nich opäť zosilnie, zvlhčí a obnoví sa jej prirodzená obranyschopnosť.
Vaginálny hormonálny krém s estriolom (estrogénom) zmierňuje príznaky, objavujúce sa po menopauze. Zlepšuje tiež hojenie rany u žien po prechode, ktoré podstúpili operáciu pošvy, alebo pri výskyte pálenie, trhliniek a raniek. Pacientky tiež zaznamenajú menšie nutkanie na malú stranu.

Klesajúce hladiny estrogénu v organizme ženy v klimaktériu zvyšujú aj riziko vaginálnych infekcií. Zároveň s nimi totiž kolíše tiež pH v pošve, a tým sa môže narušiť prirodzená bariéra jemne kyslého pošvového prostredia, ktoré nevyhovuje väčšine baktérií. Ľahšie potom dôjde k infekcii.

Liečba šitá na mieru

Účinným riešením môžu byť lokálne pôsobiace estrogénové krémy, čapíky, tablety alebo aj menej známy špeciálny krúžok z mäkkej hmoty. Ich nespornou výhodou v porovnaní s hormonálnymi tabletkami je lokálne pôsobenie. Dávka, ktorá vstupuje do krvi a zasahuje aj do iných oblastí tela, je tak veľmi nízka. Menšie sú aj ich prípadné vedľajšie účinky. Podľa doterajších vedeckých štúdií však prínos hormonálnej terapie u žien v menopauze prevažuje nad rizikom.

Správny výber liečebných prostriedkov patrí do rúk lekára – špecialistu – ktorý zvolí individuálnu terapiu, šitú doslova na mieru každej žene.

 

 

 

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia