Pekná pleť bez vrások aj po menopauze? Vieme, ako na to

S kožou chodíme na trh, samozrejme, nielen v menopauze, ale práve v tomto životnom období toho na nás prezrádza najviac. Pokles hladiny hormónov sa prejavuje najviditeľnejšie práve na nej - čo už, začíname starnúť.
Vplyvom poklesu hladiny estrogénov dochádza k úbytku lipidov, k stenčeniu a strate pružnosti kože, spomaľujú sa jej regeneračné schopnosti. Tento proces v menopauze je síce prirodzený, ale nevítaný.
Čím nahradiť hormóny?
Zachovať si mladistvý vzhľad je však možné. Základom je správny životný štýl, na samotnom začiatku ktorého stojí veľký výkričník: Nefajčiť! A hneď za ním ďalší: Nevystavovať sa zbytočne vplyvu slnečného žiarenia, ktoré patrí k najväčším urýchľovačom starnutia pokožky.
Keďže estrogén ovplyvňuje hrúbku kože, jej vláčnosť, vznik vrások (ale aj rast a kvalitu vlasov!), pomáha udržiavať mladistvý vzhľad. Preto sa oplatí jeho pôsobenie v organizme nahradiť hormonálnou substitučnou liečbou alebo užívaním fytohormónov z rastlín.
Metabolické zmeny v organizme, ktoré sprevádzajú menopauzu, spôsobujú, že v koži ubúdajú elastické kolagénové vlákna, ktoré sú dôležité pre jej pevnosť a pružnosť. Chýba tiež kyselina hyalurónová, ktorá je zodpovedná za dostatočnú hydratáciu.
Akú kozmetiku zvoliť?
Pri výbere kozmetických výrobkov voľte tie, ktoré obsahujú práve uvedené zložky. Pamätajte, že drahšie produkty nemusia byť nutne lepšie, niekedy aj zdanlivo obyčajné pôsobia veľmi dobre. Pri denných krémoch nesmiete zabúdať na ochranný UV filter, pretože práve na tvári a v dekolte sa najviac prejavuje tzv. fotoaging – spomínané starnutie, spôsobené vplyvom UV žiarenia.
Pri nákupe sa zamerajte aj na obsah vitamínov. Retinoidy (patria do skupiny vitamínov A) majú regeneračný efekt a pomáhajú aj proti nežiaducej pigmentácii. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu a navyše pokožku aj rozjasňuje. Prospešné sú tiež produkty s protizápalovými látkami, ako je harmanček, a kozmetika s obsahom antioxidantov. Tie pomáhajú pokožku oživiť a nachádzajú sa napríklad vo výťažku zo zeleného čaju.
Prameň mladosti – estrogén
Signálom klesajúcej hladiny estrogénu bývajú škvrny, začervenané miesta a pocit horúčosti na pokožke. Keď estrogény ustúpia, v ženskom tele dochádza k relatívnej prevahe testosterónu, čo môže po menopauze spôsobovať zvýšenú produkciu mazových žliazok. Časté zvýšené potenie potom prispeje k tomu, že sa nečakane prejavia problémy s mastnou pleťou. Dokonca sa môže znovu objaviť aj akné.
Rozhodne však nepoužívajte agresívne čistiace prípravky s obsahom alkoholu, ktoré pleť dehydrujú, dráždia, a tým urýchľujú starnutie. Oveľa prospešnejšie sú šetrné čistiace micelárne vody a hydratačné mlieka či gély.
Vnútorná rovnováha je najdôležitejšia
Alkohol škodí pleti vždy, najmä po menopauze aj pri vnútornom „používaní“. Ďalšou častou chybou je nedostatok tekutín. Myslite na potrebu pravidelného prísunu už preto, lebo s pribúdajúcim vekom postupne vyhasína aj pocit smädu. Najlepšia je pramenitá vody, sladeným nápojom sa radšej vyhýbajte.
Viac než vonkajšie faktory ovplyvňuje stav pokožky vnútorná rovnováha organizmu. Preto je nutné dbať na plnohodnotnú, pestrú a vyváženú stravu s dostatočným množstvom ovocia a zeleniny, ktoré dodajú organizmu potrebné živiny. A nezabudnite na čerstvý vzduch. Oživí pokožku už sám osebe, nieto vtedy, keď sa vonku svižne pohybujete! O to lepšie sa vám potom bude spať a práve spánok je na zachovanie peknej pleti jedným z najdôležitejších faktorov.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia