Osteoporóza

0
Inga (anonymous)

Dobrý deň,

Mám 45 rokov a moja mama aj babička veľmi často v tomto istom veku trpeli na rôzne úrazy a dokonca zlomeniny aj po banálnych úrazoch. Môj gynekológ tvrdí, že to bolo pravdepodobne následkom osteoporózy. Zaujímalo by ma či je osteoporóza dedičná a môžem sa teda „tešiť“ aj ja na krehké kosti? Zatiaľ nemám žiadne problémy.

Ďakujem za odpoveď.

  0

  Dobrý deň!

  Dedičnosť je jedným z rizikových faktorov osteoporózy, rôzne zdroje udávajú pravdepodobnosť získania osteoporózy až 60-80%, ak sa vyskytovalo toto ochorenie v rodine. K ďalším rizikovým faktorom patrí vek (čím vyšší, tým vyššie riziko), fajčenie, požívanie alkoholických nápojov, depresie, dlhodobé užívanie kortikoidov a u žien pokles hormonálnych hladín v postmenopauze (po prechode). Určite by som odporučil prevenciu, v prvom rade dostatok pohybu, ideálne cvičenia zamerané na prevenciu vzniku osteoporózy, dostatočný príjem vápnika, vitamínu D a horčíka. Perspektívne je vhodné realizovať vyšetrenie hustoty kostí - denzitometriu a konzultáciu výsledku s ortopédom. V prechode a po ňom prichádza do úvahy hormonálna substitučná liečba - poraďte sa so svojim gynekológom.

  MUDr. Danys

   Pridať obrázok pridať link na obrázok

   Štatistiky

   • Aktívny
   • Zobrazenie2480 krat
   • Odpovedi1 odpoved
   Koncentrácia, stres 1 odpoved | 0 votes
   Osteoporóza 1 odpoved | 0 votes
   Nadmerné priberanie 1 odpoved | 0 votes
   Question and answer is powered by AnsPress

   Tu môžete položiť svoju otázku. Frekvencia pre odpovede je 7 dní.

   V období od septembra do februára odpovedá na vaše otázky:

   Danys-fotoMUDr. Tomáš DANYS, PhD., MPH

   Promoval na Lekárskej Fakulte UK v Bratislave v roku 1994, od promócie pracoval na Gynekologicko –pôrodníckej klinike FNsP Nové Zámky do roku 2005, odvtedy vedie svoje vlastné zdravotnícke zariadenie. Úspešne absolvoval špecializácie v odbore gynekológia a pôrodníctvo prvého aj druhého stupňa vrátane certifikátu z ultrazvukovej diagnostiky a subšpecializáciu v odbore gynekologická urológia. Doktorandské štúdium skončil získaním titulu PhD., trojročné špecializačné štúdium v odbore riadenie vo verejnom zdravotníctve ukočil získaním titulu MPH. Absolvoval viaceré odborné stáže na zahraničných klinikách (Veľká Británia, Holandsko, Česko), pravidelne publikuje v odborných aj lifestylových časopisoch, je členom komisie výboru Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti a vedeckým sekretárom Sekcie gynekologickej urológie SGPS SLS.

   www.gyndanys.sk

   Generálny partner projektu

   aspen-logo-slovakia