Otázka od bývalej fajčiarky

0
Zita G. (anonymous)

Chcela by som sa opýtať na Váš názor. Som 53-ročná pohodová osoba, teda bola som. Fajčila som skoro 30 rokov a je to ½ roka čo som prestala a stále sa držím. Musím sa ale priznať, že v mojom období prechodu toto narobilo riadnu galibu. Keď som fajčila (už som bola v prechode cca od 45 rokov) bolo mi fajn a bola som bez problémov. Po zakázaní si poslednej cigarety sa cítim príšerne. Mám návaly potenia, začali mi vypadávať vlasy, spím tak max. 3 hodiny v noci a samozrejme som potom veľmi na okolie nepríjemná. Gynekologickú poradňu mám cca za mesiac. Aký je prosím Váš názor pán doktor? Je možné, že vysadením nikotínu som si „rozbehla“ prechod v plnom prúde? Mám skúsiť také tie náplasti s nikotínom? Možno keď telu dodám trošku nikotínu, tie príšernosti prestanú...

Ak mi odpoviete, budem veľmi rada.

  0

  Dobrý deň!

  Podľa časového popisu ťažkostí ide pravdepodobne o koincidenciu udalostí. Menopauzálne príznaky, ktoré uvádzate by sa určite dostavili i keby ste s fajčením pokračovali. Vyvolať „menopauzu v plnom prúde“  ste si určite sama nenavodila, lebo je to týmto mechanizmom nemožné. Pokračovať s fajčením je samozrejme Vaša voľba – určite nezačnete: menštruovať, vlasy Vám prestanú padať a začnete dobre spať. Vaše intenzívne príznaky sú vhodné na náhradnú hormonálnu liečbu, ktorá s fajčením nekamaráti.  Pri pokračovaní vo Vašej nikotínovej radosti je potrebné iba dúfať, aby ste sa nestali súčasťou jej celosvetovo známych nepriaznivých zdravotných  dôsledkov.

  Dr. Hrúzik

   Pridať obrázok pridať link na obrázok

   Štatistiky

   • Aktívny
   • Zobrazenie1903 krat
   • Odpovedi1 odpoved
   Koncentrácia, stres 1 odpoved | 0 votes
   Osteoporóza 1 odpoved | 0 votes
   Nadmerné priberanie 1 odpoved | 0 votes
   Question and answer is powered by AnsPress

   Tu môžete položiť svoju otázku. Frekvencia pre odpovede je 7 dní.

   V období od septembra do februára odpovedá na vaše otázky:

   Danys-fotoMUDr. Tomáš DANYS, PhD., MPH

   Promoval na Lekárskej Fakulte UK v Bratislave v roku 1994, od promócie pracoval na Gynekologicko –pôrodníckej klinike FNsP Nové Zámky do roku 2005, odvtedy vedie svoje vlastné zdravotnícke zariadenie. Úspešne absolvoval špecializácie v odbore gynekológia a pôrodníctvo prvého aj druhého stupňa vrátane certifikátu z ultrazvukovej diagnostiky a subšpecializáciu v odbore gynekologická urológia. Doktorandské štúdium skončil získaním titulu PhD., trojročné špecializačné štúdium v odbore riadenie vo verejnom zdravotníctve ukočil získaním titulu MPH. Absolvoval viaceré odborné stáže na zahraničných klinikách (Veľká Británia, Holandsko, Česko), pravidelne publikuje v odborných aj lifestylových časopisoch, je členom komisie výboru Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti a vedeckým sekretárom Sekcie gynekologickej urológie SGPS SLS.

   www.gyndanys.sk

   Generálny partner projektu

   aspen-logo-slovakia