Predčasný prechod? Neprehliadnite varovné signály

Menopauzu každoročne prežíva približne 37,5 milióna žien po celom svete. V našich podmienkach prichádza priemerne okolo 50. roku života. Stáva sa však, že sa objaví aj skôr.

Prechod nastáva vtedy, keď sa vyčerpá zásoba vajíčok vo vaječníkoch. Vajíčka sa totiž vytvoria iba na začiatku vnútromaternicového vývoja plodu a nové počas života už nevznikajú, iba dozrievajú.

Menopauza je prirodzená

Zásoba vajíčok jedného dňa jednoducho dôjde. Vaječníky utlmujú svoju funkciu a nastupuje posledná menštruácia.
Ide o prirodzený stav ženského tela, ktorý nastáva priemerne medzi 49. a 51. rokom. Klimakterické ťažkosti, okrem iného nepravidelné krvácanie, návaly tepla a potu, nervozita alebo podráždenosť, sa môžu začať objavovať už o zhruba sedem rokov skôr. Naopak, nie je možné, aby sa menopauza žene úplne vyhla. Hoci niektoré ženy menštruujú až do 56 či 57 rokov, a niekedy dokonca ešte aj dlhšie, nie je to úplne bežné.

Prechod už v dvadsiatke?

Približne jedno percento žien sa ocitne v menopauze už okolo 40. roku.
Potom rozlišujeme, či ide o fyziologické, alebo predčasné klimaktérium. Fyziologické klimaktérium sa môže objaviť najskôr v 40 rokoch. Každú menopauzu, ktorá nastane skôr, označujeme za predčasnú. Tá však môže prísť aj vo významne mladšom veku, napríklad aj po 20. roku života. Tento stav sa potom označuje ako predčasné ovariálne zlyhanie a vyskytuje sa asi u jedného percenta žien. Niektoré príčiny predčasnej menopauzy ovplyvniť možno, iné, bohužiaľ, nie.

Príčiny predčasnej menopauzy

Tých môže byť celý rad. Niektoré z nich, ako sú napríklad genetické dispozície, sa ovplyvniť nedajú. Často sa totiž stáva, že žena sa dostane do menopauzy približne v rovnakom veku ako jej matka. Príčinou však môžu byť tiež autoimunitné ochorenia, teda stav, keď žena vytvára protilátky proti vlastným vajíčkam či vaječníkom, alebo infekčné choroby, napríklad tuberkulóza vaječníkov či príušnice.
Niektoré faktory vyvolávajúce predčasnú menopauzu sa, naopak, ovplyvniť dajú. Patrí k nim predovšetkým zlá výživa, stres, veľmi nízka telesná hmotnosť či nepomer svalovej a tukovej hmoty.

Príliš mladá na menopauzu?

Skorý príchod menopauzy však nemožno jednoducho rozpoznať. Môžu sa objavovať príznaky, ktoré sú úplne zhodné s fyziologickým prechodom: najskôr skracovanie cyklu, keď je menštruačné krvácanie častejšie, neskôr, naopak, predlžovanie cyklu.
To všetko sprevádza zvýšená únava, pokles fyzickej a psychickej výkonnosti, návaly tepla a potu, búšenie srdca, nervozita, nespavosť a sklony k ​​depresiám a podráždenosti. Ženy však často ani netušia, že sa hlási menopauza, pretože v tomto veku im to ani nenapadne.

Vyrovnajte hladinu hormónov

Tieto príznaky by sa nemali podceňovať a žena by sa mala poradiť so svojím gynekológom. Práve tieto negatívne príznaky spojené s menopauzou spoľahlivo rieši hormonálna liečba, ako preukázali aj výsledky novej štúdie Women 'Health Initiative (WHI). Terapia pomocou hormónov zlepšuje nielen fyzický stav tým, že zredukuje nepríjemné sprievodné telesné prejavy, ale podporí aj psychické zdravie vrátane obmedzenia rizika vzniku Alzheimerovej choroby. Ako najúčinnejšie sa v tejto štúdii ukázali transdermálne príspevky – teda tie, ktoré pôsobia cez kožu, napríklad rôzne krémy a náplasti. Existuje však široké spektrum ďalších liečiv, ktoré sa líšia zložením i cestou podávania (tabletky, implantáty, krémy...), ale aj dávkou účinnej látky. Veľmi bezpečné je napríklad vaginálne podávanie. Veľkým pomocníkom sú tiež prírodné preparáty na báze fytohormónov, ktoré dokážu z veľkej časti nahradiť ženské hormóny.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia