Pribrať po menopauze nie je nutné. Stačí ľahká zmena

Po prechode sa priberá ľahko. Je to, bohužiaľ, smutná pravda, ale napriek tomu nie povinnosť. Aj ženy po menopauze si môžu udržať zdravú hmotnosť, a dokonca aj schudnúť.

„Jem stále rovnako a napriek tomu priberám,“ sťažuje sa mnoho žien v klimaktériu. Aj keď sa stravujeme stále rovnako, neznamená to, že máme správny životný štýl. Rôzne prehrešky nedali o sebe v mladšom veku vedieť, ale s pribúdajúcimi rokmi nám však začínajú komplikovať život a prejavovať sa v „nepochopiteľných“ kilogramoch navyše.

Chyby sa po menopauze spočítajú

Už po tridsiatke začína organizmus pomalšie spaľovať a každým ďalším rokom sa s nadbytočnými kalóriami vyrovnáva horšie. Úbytok ženských hormónov, ktorý priberaniu nahráva, možno nahradiť správnou liečbou, ale bez zmeny režimu sa zrejme nezaobídete.
Najlepšie je snažiť sa vyhnúť zvýšeniu hmotnosti vopred, lenže nie vždy sa to podarí. No len nečinne čakať a potom začínať s drastickou diétou či „zaručenými“ medikamentmi skutočne nič nerieši. „Stále sa ešte stretávam so ženami, ktoré držia takzvané hladné diéty – chudnú preto, lebo jedia málo, nedostatočne alebo vôbec, a nedodávajú tak telu potrebné živiny, vitamíny a minerály,“ zdôrazňuje gynekológ MUDr. Pavel Turčan. To vedie k odbúravaniu svalovej hmoty, ktorá je hlavným aktívnym spaľovačom energie v organizme. Keď potom diétu ukončia, telo spaľuje menej a, naopak, ešte viac ukladá, čo vedie, samozrejme, k známemu jojo efektu. Keď to žena zopakuje počas života viackrát, v prechode sa jej chyby spočítajú.

Ako teda na to?

Celkovo je potrebné ustrážiť množstvo jednoduchých cukrov, obmedziť vyprážané, tučné jedlá, údeniny a, samozrejme, alkohol. Ten býva častým zdrojom „prázdnych“ kalórií, ktoré prispievajú k postupnému priberaniu.
Prvé jedlo by sme mali prijať do hodiny od prebudenia sa, s večerou počítajme dve až tri hodiny pred spaním. S postupujúcim dňom je tiež potrebné znižovať v strave množstvo sacharidov.

Na raňajky je vhodný tmavý chlieb so syrom, šunkou či s vajíčkom a malé množstvo kvalitných tukov. Na obed sa nevylučuje polievka ani kvalitná príloha, ale večera by už mala byť ľahšia vo forme bielkovín (najlepšie je rybacie mäso) so zeleninou. Dobre sa osvedčili aj strukoviny, a hlavne sója v podobe sójového mäsa. Okrem nižších kalórií pomôže aj ako zdroj rastlinných hormónov. Tiež je potrebné strážiť si dostatočný príjem tekutín.
Pri veľkej chuti na sladké aj slané maškrty pomôžu:

  • tvarohové dezerty a zmrzliny,
  • ovocie, menej však banány a hrozno, sušené len minimálne,
  • ražné sušienky,
  • čerstvé zeleninové šťavy (z červenej repy, mrkvy alebo kombinácia ovocných a zeleninových štiav, napríklad z červenej repy a jablka),
  • oriešky,
  • čipsy z červenej repy a zeleru,
  •  grahamové tyčinky.

Kľúčom je pravidelnosť v režime
Ak sa budeme riadiť týmto návodom, mali by sme si udržať postavu aj po menopauze. Ak náš jedálny lístok vyzerá inak, ľahko odhalíme, čo robíme zle. Stačí si niekoľko dní zapisovať, kedy a čo sme zjedli.
Veľkým pomocníkom býva pravidelný režim, a to vo všetkom: v stravovaní, spánku aj v pohybe. Práve jeho nedostatok si zvyčajne odmietame pripustiť. Lenže rozbehanú mladosť vystriedali pokojnejšie roky a hýbema sa oveľa menej. Minimálne dvakrát týždenne je potrebné venovať sa športovej aktivite. Ak vás cvičenie nenadchlo a ako hlavný pohyb si zvolíte chôdzu, potom sa jej musíte venovať denne najmenej pol hodiny a vo svižnom tempe. Inak sa odporúča bicyklovanie, plávanie, nordic walking alebo cvičenie so záťažou vlastného tela.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia