Problémy so zrakom? Môže byť za nimi nedostatok hormónov

Mnohým ženám sa začne v určitom veku zhoršovať zrak. Napríklad šoférky sa sťažujú, že za šera a v tme horšie vidia a oslňujú ich svetlá z okolia. Možno sa to nezdá, ale ide o jeden z príznakov menopauzy.
Oči pália, slzia a často dochádza k pocitu cudzieho telesa v oku. Tento syndróm suchého oka súvisí s celkovým vysychaním slizníc, ku ktorému vedie úbytok ženských hormónov estrogénov.
Menej sĺz v menopauze
Pokles estrogénov je spôsobený útlmom činnosti vaječníkov, čím dochádza k hormonálnej nerovnováhe. Metabolické zmeny v organizme, ktoré sprevádzajú menopauzu, okrem iného spôsobujú, že v organizme chýba kyselina hyaluronová, ktorá je zodpovedná za dostatočnú hydratáciu.
Zníženie prirodzenej vlhkosti slizníc spôsobuje vysychanie slzných žliaz alebo poškodenie rohovky, takže produkcia slzného filmu sa výrazne znižuje. Potom dochádza súčasne k suchému zápalu rohovky i spojivky. Ťažkosti sa tak prejavujú aj pri práci na počítači, sledovaní televízie alebo aj pri bežných činnostiach.
Na očné alebo gynekológiu?
Tieto prejavy patria k menej známym príznakom klimaktéria. Podobne postihnutý býva tiež hrtan, hltan alebo nos, napríklad v podobe suchej nádchy. Podľa štatistík asi tretina žien ani nespozná, že sa menopauza dostavila.
Od očného lekára sa tak ženy vracajú s receptom na špeciálne kvapky – umelé slzy –, ktoré tieto prejavy obmedzia.
Vhodná je aj návšteva gynekológa. Problémy so zrakom sú vlastne druhou stranou tej istej mince, akou sú typické prejavy klimaktéria. Patrí k nim atrofizácia pošvovej sliznice, ktorá vysychá, znižuje sa jej obranyschopnosť proti infekciám a je ľahšie zraniteľná. Tieto prejavy sú charakteristické bolestivým sexuálnym stykom, svrbením alebo pálením.
Pomoc z prírody
Celkovým riešením je potom vyrovnanie hladiny hormónov. Lekár by mal následne určiť liečebnú kúru, ktorá zmierni bežné aj menej obvyklé prejavy klimaktéria.
Užívať možno napríklad prírodné doplnky stravy s obsahom včelích produktov typu Sarapis plus. Tieto prípravky obsahujú fytoestrogény, ktoré sú svojou štruktúrou príbuzné ženským hormónom a majú aj podobné účinky. Pritom nezvyšujú riziko trombózy, embólie, ochorenia srdca ani rakoviny prsníka. Predovšetkým pomáhajú zvládnuť toto životné obdobie tým, že obmedzujú a znižujú nepríjemné stavy, ku ktorým patria aj problémy so zrakom.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia