Sex a menopauza: žiadny strach

Možno sa budete čudovať, ale množstvo vedeckých údajov potvrdzuje, že ženy po menopauze majú rovnakú chuť na sex a tiež si ho rovnako užívajú ako tie v mladšom veku. Zažitý mýtus o poklese záujmu o sex naposledy vyvrátila štúdia výskumníkov z Francúzska.
Prieskum jednej z českých internetových zoznamiek dokonca tvrdí, že sexuálne zážitky sa u žien vo vyššom veku zlepšujú. Možno nejde už o takú naliehavú fyzickú potrebu, ale skôr o citové naplnenie vzťahu.

Túžba s menopauzou nemizne
Odborné štúdie tiež zistili, že libido, teda pohlavný pud, ktorý je vlastne spúšťačom sexuálnej túžby a energie, nezávisí od hladiny estrogénu. Produkcia tohto ženského pohlavného hormónu počas prechodu výrazne klesá, a preto mu mnoho žien pripisuje práve zníženie sexuálneho apetítu.
K obvyklým predsudkom tiež prispieva, že ženy v menopauze prestávajú menštruovať a nastupuje neplodnosť. Ani to však nijako neovplyvňuje chuť na sex. Naopak, zvlášť po poslednej menštruácii môžu tieto zmeny spôsobiť napríklad relatívny nadbytok androgénov, čo sú mužské pohlavné hormóny.
Sex v prechode prospieva
„To vedie k tomu, že sexuálna apetencia sa môže dokonca zlepšiť,“ pripomína MUDr. Pavel Turčan. Tento renomovaný gynekológ a sexuológ hovorí, že ženy v prechode môžu naďalej žiť plnohodnotný sexuálny život bez obmedzení a obáv.
Naopak, tento akt spúšťa v nervovej sústave vylučovanie endorfínov, takzvaných hormónov šťastia, ktoré veľmi priaznivo pôsobia na psychický stav. Ženy sa už nemusia obávať otehotnenia, čo má priaznivý vplyv na prežívanie sexuality. Určité upokojenie životného tempa môže v tomto období zároveň priniesť veľa radosti a nových možností.
Klimakterické ťažkosti a sex
Na druhej strane nemožno opomenúť, že zmenená hormonálna rovnováha v ženskom tele po prechode dokáže chuť na sex naozaj znižovať. Obzvlášť vtedy, keď ženu trápia návaly tepla, potenie, zmeny nálad alebo nervozita, čo sú obvyklé klimakterické ťažkosti. Dlhodobý nedostatok estrogénu spôsobuje zmeny na vaginálnej sliznici. Tá je tenšia, suchšia a zraniteľnejšia.

Sex sa tak môže stať pre ženu nepríjemným, a často dokonca bolestivým zážitkom. Znížená sexuálna túžba je však väčšinou sekundárnym prejavom, ide skôr o dôsledok vyhýbania sa týmto nepríjemným pocitom.

Úbytok hormónov možno nahradiť
Suchosť slizníc spojená s ich starnutím a urogenitálna atrofia, ktorá často vedie k močovým zápalom, sa však dajú riešiť nahradením úbytku hormónov.
Okrem fytoprípravkov, ktoré obsahujú rastlinný estrogén (ide napríklad o ďatelinu, sóju alebo archangeliku), možno využiť aj celkovú hormonálnu liečbu. Obmedzí alebo úplne odstráni negatívne sprievodné javy menopauzy. Veľmi šetrnou a bezpečnou alternatívou je lokálna hormonálna liečba v podobe mastí a čapíkov. Tie môžete navyše doplniť napríklad použitím lubrikantu (ale opäť aj mastí alebo čapíkov) s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá je telu vlastná, a funguje tak naozaj spoľahlivo.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia