Spoznáte príznaky oslabenia panvového dna?

Hormonálne zmeny počas menopauzy patria k najčastejším príčinám porúch panvového dna. Oslabené panvové dno sa potom pripomenie nepríjemnými ťažkosťami. Patrí k nim únik moču, zostup či vyvrátenie maternice alebo ťažkosti pri vyprázdňovaní.
Nedávna štúdia založená na analýze údajov z päťročného prieskumu amerického National Health and Nutritional Examination Surveys, na ktorom sa zúčastnilo takmer 8 000 netehotných žien, odhalila, že 17 % z nich trpelo stredne ťažkou až ťažkou inkontinenciou moču a 9,4 % fekálnou inkontinenciou. Oba tieto typy inkontinencie patria medzi obvyklé poruchy panvového dna.
Keď podpora ochabne...
Štatistiky uvádzajú, že inkontinenciou, hoci len prechodnou, trpí 50 % všetkých žien. Vysoké čísla potvrdzujú, že ide o rozšírený problém. Ženy sa ho pritom často obávajú spomenúť dokonca aj pred svojím lekárom.
Prvé ťažkosti sa ozývajú zvyčajne v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom, keď dôjde k uvoľneniu a roztiahnutiu panvového dna. Táto skupina svalov je uložená hlboko v tele a funguje ako podporný aparát pre maternicu, močovú trubicu, močový mechúr a konečník.
Ich oslabenie je spôsobené tak záťažou, ktorá, samozrejme, postupuje aj s vekom, ako aj hormonálnymi zmenami. Nie div, že problémy s ochabnutým panvovým dnom sa výraznejšie prihlásia tiež v období menopauzy. Rovnakým problémom môžu trpieť aj muži, ale ženy sú naň náchylnejšie.
Skôr než vám problém oslabeného panvového dna začne naozaj výrazne komplikovať život, sledujte príznaky.
Ako spoznať príznaky?
Problémy s močovým mechúrom, ktoré sa objavia pri behu, zdvíhaní niečoho ťažkého (to platí aj pri cvičení!), kýchnutí, kašli alebo smiechu. Varovným signálom je časté budenie sa zo spánku „na malú“, nepredvídateľný únik moču pri strese alebo neschopnosť zadržať moč pri stiahnutí zvierača. K úniku moču častejšie dochádza vo večerných hodinách, keď sú svaly panvového dňa po celom dni unavenejšie.
Opačnou stranou tej istej mince je však aj neschopnosť plne vyprázdniť močový mechúr bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte. Tiež sa môže objaviť časté nutkanie na močenie, avšak pri močení iba malého množstva moču.
Fekálna inkontinencia, čiže únik stolice, je ešte chúlostivejším problémom a objavuje sa najčastejšie práve u inak zdravých žien po menopauze. Svaly panvového dna sa obvykle uvoľňujú a sťahujú koordinovaným spôsobom, ktorý pomáha vylučovať stolicu. Pri oslabení býva tiež častý samovoľný únik črevných plynov. Aj tu sa však môže vyskytnúť opačný problém: neschopnosť ľahko vyprázdniť črevá. So zápchou súvisí zostup zadnej pošvovej steny, keď sa vo vzniknutom vrecku hromadí stolica, a tým vzniká zápcha.
K príznakom ochabnutosti svalov panvy patrí tiež nevítaný objav vydutia v pošve alebo pocit, že vás vnútri niečo tlačí. Ide o tzv. prolaps maternice, ktorý môže sťažovať chôdzu a znepríjemňovať sedenie. Spočiatku možno hrču zatlačiť späť, neskôr už nie a je sprevádzaná opuchom sliznice, otlakom a odreninami. Niekedy vznikne náhle, napríklad po veľkom kašli.
Precvičovanie vylepší aj vzhľad bruška
Ochabnutosť týchto svalov zvyšuje riziko vzniku inkontinencie a tiež poklesu alebo hernie panvových orgánov. Ich posilnenie takisto zlepšuje sexuálny život, schopnosť prežívať orgazmus, ale aj prehĺbi dýchanie, a umožní tak lepšie zásobenie tela kyslíkom a ďalšími živinami. Nedávne výskumy tiež potvrdili, že svaly panvového dna tiež súvisia s tým, ako vyzerá bruško – či je dosť pevné a ploché, alebo, naopak, ovisnuté a pokrivené. To je dosť dôvodov na to, aby sme túto svalovú skupinu začali dôkladne precvičovať. Slúžia na to napríklad Kegelove cviky, o ktorých nájdete na našom webe samostatný článok.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia