Ste v menopauze? A viete to určite? Ktoré príznaky rozhodujú?

Nepravidelná menštruácia alebo jej vynechávanie často vedú ženy k domnienke, že vstúpili do životnej etapy zvanej menopauza. Pritom to vôbec nemusí byť pravda.
V našich podmienkach sa menopauza dostavuje prirodzene obvykle medzi 49. a 55. rokom, takže ženy v tomto veku každú nepravidelnosť v menštruačnom cykle pripisujú nástupu klimaktéria.
Pokles hormónov spozná len lekár
Vynechaná menštruácia však môže mať mnoho iných príčin. Len podľa vyššie uvedeného faktu sa teda nástup menopauzy spoznať nedá. To, že tento okamih skutočne nastal, dokáže najlepšie povedať gynekológ na základe špeciálnych krvných testov, ktoré odhaľujú hladiny hormónov v krvi.
V dôsledku kolísania hormonálnych hodnôt v krvi potom dochádza k tzv. vegetatívnemu klimakterickému syndrómu. Ide o návaly horúčavy, bolesti hlavy a závraty, potenie, tŕpnutie končatín či záchvatové búšenie srdca. V niektorých prípadoch sa v menopauze objavuje aj bolesť na hrudníku pripomínajúca infarkt myokardu, prípadne tráviace a psychické ťažkosti. Tie sa často prejavujú nervozitou, plačlivosťou, sklonmi k depresiám, náladovosťou alebo nespavosťou. Denná dávka fytoestrogénov, ktoré tieto ťažkosti zmierňujú, je 50 mg.
Príznaky druhej fázy prechodu
Ďalšie problémy nastávajú niekoľko týždňov, mesiacov či rokov po poslednej menštruácii. Tzv. subakútne príznaky súvisia s dlhodobejšími zmenami hormonálnych hladín, predovšetkým s nedostatkom estrogénu. Často k nim patria infekcie močových ciest, niekedy aj problémy s inkontinenciou. S tým môžu súvisieť tiež ťažkosti v intímnej oblasti. Ženy v menopauze tak môžu pri sexe pociťovať bolesť, svrbenie alebo pálenie.
Ide o dôsledok vysychania slizníc, čo sa prejaví aj na iných častiach tela: zhoršením zraku a pálením očí, suchou stenčenou pokožkou so sklonmi k vytváraniu vrások, suché zápaly hrdla, vyššia lámavosť nechtov a vypadávanie vlasov. V druhom štádiu by potom ženy mali do jedálneho lístka zaradiť väčšie množstvo sóje. Sójové bôby totiž patria medzi najbohatšie zdroje rastlinných estrogénov.
Tretie štádium útočí na srdce
V ďalšom štádiu dochádza k metabolickému klimakterickému syndrómu. K týmto neskorým príznakom menopauzy patrí napríklad osteoporóza, ateroskleróza, infarkt myokardu či centrálna mozgová príhoda. S úbytkom estrogénov dochádza k zvýšeniu rizika srdcovo-cievnych ochorení približne na rovnakú úroveň, ako je to u mužov. Často dôjde aj k zmenám metabolizmu, napríklad sa zvýši hladina cholesterolu. U žien potom vzrastá napríklad riziko obezity alebo cukrovky druhého typu.
To všetko je prejavom prirodzeného starnutia organizmu. K jeho spomaleniu sa úspešne využívajú včelie produkty. Materská kašička je totiž významným zdrojom vitamínov a minerálov. K ochrane buniek pred oxidačným stresom prispieva aj vitamín C. Vítané je, že zároveň zmierňuje únavu, vyčerpanie a podporuje správnu činnosť nervovej sústavy.

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia