V menopauze prospejú ženám aj doplnky stravy

Prejsť cez prechod „ľahšou nohou“ pomôžu aj potravinové doplnky. S konkrétnymi značkami prípravkov vám rád poradí každý lekárnik, ale je dobré vopred vedieť, na čo sa pri výbere sústrediť.
Znížená hormonálna hladina v menopauze spustí v ženskom tele množstvo zmien. Mnohým orgánom závislým od hormonálnej regulácie chýba pravidelné usmerňovanie, a ich fungovanie sa tým mení.
Čo v prechode doplniť?
Tieto často nepriaznivé dôsledky je možné obmedziť aj nehormonálnym doplnením vitamínov, minerálov a stopových prvkov, aby naša hmotnosť, srdce aj kosti zostali zdravé. Práve ony sú v menopauze v najväčšom ohrození.
Zásadný je vplyv vitamínov skupiny B (tzv. B-komplex vrátane kyseliny listovej), ktoré regulujú hormonálnu hladinu, a predovšetkým prospievajú nervovej sústave. Bránia únave, bolestiam, úzkostiam, vyčerpaniu aj depresiám. Zlepšujú aj stav slizníc, ktoré v menopauze trpia suchosťou a sú náchylné na infekcie.
Vitamíny vhodné v období klimaktéria
Vitamín D podporuje vstrebávanie a využitie vápnika ako jedného z najužitočnejších prvkov v menopauze. Napomáha jeho ukladaniu v kostiach, takže účinne bráni rozvoju osteoporózy. Vitamín E podporuje funkciu pohlavných orgánov vrátane vaječníkov. Tiež zaberá na depresie aj na neodolateľnú chuť do jedla, zvlášť na sladkosti. Vitamín C nielenže posilňuje imunitu, ale zároveň je známy ako všestranný životabudič.
Prospešné doplnky stravy v menopauze
Proti opuchom a zadržiavaniu vody v tele pomáha horčík, ktorý posilňuje srdcový sval. Súčasne nezabudnite menej soliť. Je zaujímavé, že doplnenie úbytku uvedených minerálov významne pomáha proti návalom tepla a poteniu, čo trápi ženy v prechode asi najčastejšie.
Veľmi prospievajú aj prípravky, ktoré obsahujú dôležité omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tie chránia v klimaktériu predovšetkým srdce, keďže mizne ochranná funkcia estrogénov. Zároveň pomáhajú udržať v zdravej hladine obávaný cholesterol.
Organizmu sa v tomto náročnom životnom období hodí aj zinok, selén, mangán, a najmä železo.
Zázraky z prírody
Ako vidno, dobrých pomocníkov je skutočne veľa. Vhodnou voľbou je napríklad materská kašička, či už samostatne, alebo ako súčasť viaczložkových prípravkov. Obsahuje obrovské množstvo vitamínov, stopových prvkov, mastných kyselín, fytoestrogénov a ďalších cenných látok. Dodáva energiu, vitalitu, upravuje hormonálne hladiny, povzbudzuje sexuálne funkcie, zlepšuje psychický stav a odstraňuje únavu, depresívne stavy a nespavosť.
Pre zástancov alternatívnych postupov sa ponúka homeopatický liek s názvom Cimicifuga. Rastlina s týmto menom (po slovensky je to ploštičník) pochádza zo Severnej Ameriky. Jej koreň využívali Indiáni na liečbu gynekologických, a predovšetkým klimakterických problémov. Obsahujú ho niektoré prípravky z lekární určené pre ženy v období menopauzy.

Zuzana Selementová

Generálny partner projektu

aspen-logo-slovakia